Tworzenie hodowli
Jednym z elementów naszego projektu jest zbadanie wpływu warunków środowiskowych na rozwój rośliny. Postanowiliśmy obrać dwa skrajne klimaty i poddać ich działaniu sadzonki fasoli. Dla potrzeb naszych badań stworzyliśmy dwa odmienne mikroklimaty, odnajdujące swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Klimaty, jakie wybraliśmy do eksperymentu to klimat niziny Czarnomorskiej i klimat zachodnich wybrzeży Estonii. Nie byliśmy jednak w stanie wysłać fasoli na zagraniczne plantacje, co pozwoliłoby nam uzyskać najlepsze wyniki. Postanowiliśmy jednak warunki tam panujące sprowadzić do naszych mieszkań, do Polski.

      Mikroklimat Niziny Czarnomorskiej. Środowisko, które odpowiadałoby warunkom panującym na Ukrainie stworzyliśmy w sypialni. Jest to pomieszczenie, które łatwo przystosować do potrzeb naszego eksperymentu. Kolonię umieściliśmy blisko grzejnika (co widać na rysunku 1), aby wysuszyć powietrze i nieco zwiększyć temperaturę powietrza (od 21oC do 27oC). Nocą temperatura znacznie spadała, przez co udało nam się odzwierciedlić dużą dobową amplitudę temperatur występującą na stepach nad Morzem Czarnym. W ten sposób uzyskaliśmy warunki zbliżone do warunków występujących na Nizinie Czarnomorskiej.

      Mikroklimat estońskich wybrzeży Bałtyku uzyskaliśmy poprzez umiejscowienie hodowli w kuchni. Do naszych badań wybraliśmy to pomieszczenie, ze względu na dużą wilgotność powietrza. Sztucznie ochłodziliśmy to pomieszczenie poprzez częste wietrzenie. W ten sposób uzyskaliśmy temperatury wahające się od 13oC w nocy do 20oC w dzień. Nie są to warunki idealne dla fasoli, lecz postanowiliśmy przetestować także ekstremalne okoliczności klimatyczne.

Na każdą z kolonii przypadało po 16 sztuk sadzonek fasoli. Każde nasionko zostało ułożone na gazie i otrzymało osobny kubek o pojemności 250ml. Pojemniki wypełnione zostały odpowiednim roztworem wodnym (wodą rzeczną, wodą mineralną, roztworem nawozu ekologicznego i roztworem nawozu chemicznego), tak jak przedstawia to rysunek 2. Pozostawiając w ten sposób umieszczone ziarna oczekiwaliśmy na pierwsze pędy rośliny. Gdy któraś z sadzonek osiągnęła 2cm wysokości przesadzaliśmy je do ziemi, przyjmując ten dzień za pierwszy dzień badań (rysunek 3). Postanowiliśmy też, że podlewać sadzonki będziemy co 3 dni. Jako miarkę dawki wody wybraliśmy 25ml naczynie szklane. Codziennie wieczorem każda roślina była mierzona przy pomocy patyczków, na których była zaznaczona skala z dokładnością co do 0,5 cm. A wyniki zapisywaliśmy w przygotowanej wcześniej tabeli.

 
Rys. 2 (po lewej stronie). Sadzonka fasoli ułożona na gazie i umieszczona w określonym roztworze wodnym.
Rys. 3 (po prawej stronie). Fasolka po przesadzeniu.