8.2 Część interpretacyjna
      Niekompatybilność programów (Office – Open Office, Microsoft Office 2007 i 2003; Przeglądarki internetowe – Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera) utrudniła nam znacznie wykonanie pracy. Przesyłanie danych wewnątrz grupy zostało opóźnione, a informacje nie docierały w prawidłowej formie. Nie uniknęliśmy także problemów związanych z pracą w grupie. Nie byliśmy w stanie spotkać się i wykonać pracy razem, a pierwotny podział pracy uznaliśmy w wielu przypadkach za „niesprawiedliwy”. Jedynie internet umożliwił nam sprawne porozumiewanie się podczas interpretacji wyników badań. Ponadto opóźnianie się jednej części pracy powodowało wydłużenie wykonania całego projektu (np. wydłużenie badań opóźniało tworzenie pracy pisemnej, co z kolei opóźniało tworzenie witryny internetowej, czy prezentacji multimedialnej).

      Nie mieliśmy dostępu do pełnej wersji profesjonalnego programu do obróbki graficznej (np. Photoshop ). Zmuszeni byliśmy korzystać z darmowej wersji tego typu programu, jakim jest GIMP.

      Mieliśmy także problem z dostępem do niektórych ilustracji. Wiele problemów z jakimi się spotkaliśmy jest nie do przeskoczenia w naszych warunkach. Jednak po zakończeniu badań już wiemy, że kilku z nich można by uniknąć, a mianowicie:

     

Aby wyniki naszej pracy były dokładniejsze powinniśmy zwiększyć liczbę sadzonek, na których prowadziliśmy badania. Na jeden klimat przypadało zaledwie 16 osobników, które ulegały ponownemu podziałowi. W gruncie rzeczy tym samym warunkom podlegały jedynie 4 fasolki. To stanowczo za mało aby otrzymać wiarygodne wyniki. Powinniśmy na każdą grupę przydzielić ok. 10 roślin. Jednakże wtedy nasza kolonia urosłaby do 80 osobników (w obu klimatach razem). To stanowczo za dużo jak na warunki domowe i dwudziestodniowy okres pomiarowy. Aczkolwiek w innych warunkach, liczba ta byłaby idealna.

      Pomiary wysokości sadzonek prowadziliśmy przez 20 dni. Łodygi roślin nie osiągnęły nawet 60 cm, gdy w naturze niektóre odmiany uzyskują nawet 4 m wysokości. Gdyby udało nam się prowadzić badania chociażby przez 2 miesiące, krzywa jaką uzyskaliśmy dokładnej odzwierciedlałaby rzeczywiste zmiany wysokości fasoli.

      Zbadaliśmy wpływ warunków klimatycznych na rozwój fasoli. Wzięliśmy pod uwagę 2 skrajne klimaty. Ciężko jest je porównać nie umieszczając jeszcze jednej hodowli w klimacie pośrednim. Wybraliśmy ciepły i suchy klimat kontynentalny oraz chłodny i wilgotny klimat o odmianie morskiej. Oba klimaty umieściliśmy na mapie Europy. Jeden znalazł swoje odzwierciedlenie na Ukrainie, a drugi w Estonii. Mogliśmy stworzyć także mikroklimat odpowiadający warunkom na Białorusi, czy w Polsce.

      Aby poprawić wyniki naszego eksperymentu mogliśmy zaopatrzyć się w większe pojemniki z ziemią, w których umieszczaliśmy ziarna. Kubeczki, jakie wykorzystaliśmy do naszego eksperymentu znacznie ograniczyły system korzeniowy rośliny, przez co tym samym, ograniczyły jej całkowity wzrost.