2.2 Wymagania klimatyczne. Fasola jest rośliną ciepłolubną. Wschodzi przy temperaturze 13–25°C, minimum dla wzrostu wynosi 10°C, optimum — 23°C. Utrzymująca się przez dłuższy okres temperatura zarówno poniżej 15°C, jak i powyżej 30°C powoduje ograniczenie kwitnienia, opadanie kwiatów, słabe zawiązywane strąków, co prowadzi do zmniejszenia plonu. Temperatura powyżej 30°C w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków jest również przyczyną skracania ich długości, zmniejszenia liczby nasion w strąku oraz ich masy, przyspieszenia dojrzewania i skrócenia okresu wegetacji. Fasola jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę. Gatunek ten odznacza się dużą wrażliwością na wiatr. Uprawa w miejscach osłoniętych pozwala na uzyskanie plonu o 20–50% większego w porównaniu z otrzymywanym z roślin nieosłanianych. Niekorzystne jest lokalizowanie plantacji na stanowiskach zacienionych, na przykład w sadach. Wymagania wodne fasoli są umiarkowane. Największe wymagania co do wody występują w okresie kiełkowania, a następnie od początku kwitnienia do zawiązywania strąków. Znając wymagania klimatyczne fasoli, przedstawiamy warunki panujące w obu koloniach:

a)        Mikroklimat Niziny Czarnomorskiej. Średnia zanotowana temperatura to 23oC, więc optymalna dla wzrostu tej rośliny. Najniższa temperatura, jaka wystąpiła w tej koloni, podczas trwania eksperymentu – 21oC w nocy, a najwyższa temperatura to 27oC w dzień. Powietrze w tym mikroklimacie jest bardzo suche, a woda dostarczana przez podlewanie bardzo szybko wsiąka w glebę, przez co sadzonki rośliny mają bardzo niewielki dostęp do wody. Oprócz tego fasola została umieszczona na stoku południowym , przez całodzienny dostęp słońca znacznie wysuszał glebę, ale także dobrze nasłoneczniał roślinę.

b)        Mikroklimat zachodniego wybrzeża Estonii. Średnia zanotowana temperatura w tej kolonii, to 16oC. Jest to temperatura, mieszcząca się przy dolnej granicy zakresu temperatur odpowiednich dla wzrostu fasoli. Najniższa temperatura, odczytana w czasie trwania eksperymentu to 13oC (w nocy), była to temperatura stanowczo za niska dla fasoli. Najwyższa uzyskana temperatura to 20oC. Nasiona zostały posadzone na stoku o ekspozycji wschodniej , przez co nasłonecznienie było niewielkie. Promienie docierały do hodowli jedynie w godzinach rannych, tj. między 700 a 1200. Wilgoć w tej koloni jest bardzo duża, co spowodowało że bardzo duża część fasolek zgniła i w ogóle nie wypuściła pędów, różnice między ilością sadzonek które wykiełkowały w jednym i w drugim klimacie, może przedstawić nastepująca ilustracja:



Według naszych badan to niska temperatura i zbyt duża wilgotność były przyczyną takiego rozwoju sytuacji. Miej niż połowa nasion zasadzonych w mikroklimacie reprezentującym zachodnie wybrzeże Estonii wykiełkowała. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę, że w drugiej koloni, tj. reprezentującej nizinę Nadczarnomorską, aż 99% nasion wykiełkowało.