4.Woda. Sposób podlewania. Jednym z celów naszego projektu jest określenie idealnego roztworu, przy którego użyciu fasola osiągnie największą wysokość. Po wstępnej selekcji wybraliśmy 4 roztwory, których użyjemy w naszym eksperymencie, a mianowicie są to: Woda mineralna niskosodowa, woda rzeczna pochodząca ze Słupi, roztwór nawozu chemicznego i roztwór nawozu ekologicznego.



Woda rzeczna. Wysokość pędu rośliny uzyskanego przy pielęgnacji tym rodzajem wody przeszła nasze oczekiwania. Łodyga urosła na wyjątkowo dużą wysokość przy porównaniu z innymi sadzonkami. Użycie tego środka jest najtańsze więc , w tym wypadku, także najkorzystniejsze. Oprócz ekonomiczności użycia tego środka doszliśmy też do innych wniosków. A mianowicie, nie znając składu wody rzecznej, możemy śmiało wysunąć tezę, iż woda ze Słupi jest bogata w mikroelementy i związki mineralne, przy czym tez nie jest zanieczyszczona szkodliwymi toksynami mogącymi źle wpłynąć na rozwój rośliny.

Woda mineralna. Wydawałoby się, że związki znajdujące się w wodzie mineralnej mogą korzystnie wpłynąć na rozwój fasoli, lecz woda ta nie spełniła naszych oczekiwań . Rośliny, jakie otrzymaliśmy po dwudziestodniowym podlewaniu sadzonek, miały najmniejszą wysokość, znacznie odbiegającą od reszty roślin. Nieoczekiwany aspektem naszych badań, było obumarcie 2 z 8, posadzonych i pielęgnowanych przy pomocy tego rodzaju wody, fasolek (patrz wykres 5). Są to sadzonki z mikroklimatu Niziny Nadczarnomorskiej.

Roztwór wodny nawozu ekologicznego „Biohumus extra”. Wyniki otrzymane z hodowli na tym rodzaju nawozu nie są zadowalające. Choć efekty są lepsze, niż na wodzie mineralnej, to jednak wysokość fasoli rosnącej na wodzie rzecznej jest większa. Być może plony przy użyciu tego nawozu byłyby lepsze, lecz możemy tylko przypuszczać. Producent napisał na etykiecie swego produktu: „Jest swego rodzaju <> uaktywniającą składniki pokarmowe gleb”, jednakże w przypadku naszych badań, nie potwierdziło się to.

Rozwór wodny nawozu chemicznego „Florovit”. Jako nawóz chemiczny zdecydowanie ten rodzaj pielęgnacji nie jest przyjazny dla środowiska, jak i dla samej rośliny. Co się z tym wiąże, plony jakie wyda roślina nie będą tak ekologiczne i przychylne organizmowi człowieka jak plony, przy hodowli których nie został użyty ten rodzaj nawozu. Jednakże, nie da się ukryć że łodygi roślin, podlewanych przy pomocy tego nawozu osiągnęły najlepszy wynik. Według naszych badań, to ten rodzaj roztworu jest najskuteczniejszy dla wzrostu fasoli.