5.3 Roztwór wodny nawozu ekologicznego „Biohumus extra”.
Wyniki otrzymane z hodowli na tym rodzaju nawozu nie są zadowalające. Choć efekty są lepsze, niż na wodzie mineralnej, to jednak wysokość fasoli rosnącej na wodzie rzecznej jest większa. Być może plony przy użyciu tego nawozu byłyby lepsze, lecz możemy tylko przypuszczać. Producent napisał na etykiecie swego produktu: „Jest swego rodzaju <> uaktywniającą składniki pokarmowe gleb”, jednakże w przypadku naszych badań, nie potwierdziło się to.
Wykres 6. Wykres przedstawia symulowany wzrost fasoli hodowanej na terenach Niziny Czarnomorskiej i nawożonej przy pomocy nawozu ekologicznego na przestrzeni 20 dni. W pierwszym etapie badań możemy zauważyć bardzo gwałtowny wzrost rośliny. Zastanawiająca jest jednak stagnacja wzrastania sadzonki, którą można zauważyć już do 11-12 dnia pomiarów. Najprawdopodobniej nie jest to jedynie spowodowane ograniczeniem systemu korzeniowego, ponieważ wzrost nie został spowolniony, a wręcz zatrzymany. Przyczyny tej sytuacji możemy doszukiwać się w wyczerpaniu związków mineralnych dostarczanych do gleby, czyli tym samym w słabej jakości nawozu.
Wykres 7. Krzywa wzrostu fasoli znad wybrzeży Estonii nie różni się bardzo od krzywej wzrostu sadzonek ukraińskich. W pierwszym etapie badań roślina bardzo szybko przybierała na wysokości, a w drugiej części eksperymentu wzrost jej wyraźnie spowolnił się. Różnice można zauważyć jedynie przy obserwacji ostatecznego otrzymanego pomiaru fasoli. Dla tego klimatu jest to 42 cm, a dla porównania dla klimatu cieplejszego wartość ta wynosi nieco ponad 45 cm.