BEZPIECZEŃSTWO W KRYPTOGRAFII


W systemach teleinformatycznych, kryptografia odpowiada za zapewnienie dwóch atrybutów bezpieczeństwa. Są to (wg. PN-13335-1):

a) Poufność - właściwość zapewniająca, że informacja nie jest udostępniona nieautoryzowanym osobom (podmiotom). Poufność zostaje zachowana wówczas, gdy kryptoanalityk nie jest w stanie wyznaczyć tekstu jawnego na podstawie przechwyconego kryptogramu. Wymagania na poufność mają następującą postać:
  • Na podstawie przechwyconego kryptogramu kryptoanalityk nie może systematycznie wyznaczyć klucza potrzebnego do odszyfrowania C lub innych wiadomości zaszyfrowanych przez EK, nawet gdy znany jest jawny odpowiednik C.
  • Na podstawie przechwyconego kryptogramu C, metodami obliczeniowymi nie powinno być możliwe określenie wiadomości prawdziwej M. Kryptoanalityk nie może systematycznie wyznaczyć postaci jawnej wiadomości (M) na podstawie C, nie znając klucza.

    b) Autentyczność - właściwość zapewniająca, że tożsamość podmiotu lub zasobu jest taka jak deklarowana. Autentyczność jest związana z badaniem, czy ktoś jest tym za kogo się podaje. Autentyczność danych jest zachowana wówczas, gdy każda próba zastąpienia oryginalnej, zaszyfrowanej wiadomości C wiadomością fałszywą zostaje wykryta. Warunki na zachowanie autentyczności są następujące:
  • Kryptoanalityk nie powinien mieć możliwości systematycznego wyznaczenia klucza wykorzystywanego do szyfrowania i zaszyfrowania dzięki temu wiadomości fałszywej C'.
  • Kryptoanalityk nie może znaleźć takiej zaszyfrowanej wiadomości C', która po odszyfrowaniu dałaby zrozumiałą treść jawną.

    Powyższe warunki autentyczności powinny być spełnione niezależnie od ilości tekstu przechwyconego w postaci zaszyfrowanej.

    Bardzo ważne jest rozważenie w jaki sposób możliwe jest osiągnięcie poufności i autentyczności w odniesieniu do informacji. Szczegółowo precyzują to warunki formalne na poufność i autentyczność.
  •