Wykresy rekordów
i ich interpretacja
Po zebraniu wszystkich potrzebnych danych, umieściliśmy je w tabeli oraz zaprezentowaliśmy graficznie w postaci wykresów. Poniższa analiza da nam odpowiedź na pytanie, "czy istnieją zależności między rozwojem rekordów?".
Wstęp:
Wyniki zestawiliśmy w formie tabeli, a następnie umieściliśmy je na wykresie. Oś poziomą wykresów stanowi przedział czasowy, z którego pochodzą rekordy. Oś pionową natomiast wyniki. W zależności od dyscypliny jest to czas, długość lub rezultat w kilogramach.
Uwaga: Ta część strony jest interaktywna. Upewnij się, że masz włączoną obsługę JavaScript!
Uwaga: Strona może wyświetlać się niepoprawnie w przeglądarkach Internet Explorer. Jeśli chcesz skorzystać z wszystkich funkcji, upewnij się, że korzystasz z najnowszysch wersji przeglądarek Mozilla Firefox lub Opera.
Bieg na 100 m
Do roku 1968, pomiar czasów wykonywany był z dokładnością do 1/10 sekundy. Dopiero później wprowadzono pomiar elektroniczny, który pozwala na mierzenie z dokładnością do 1/100. Wywołuje to trochę zamieszenia podczas analizy, ponieważ ostatni rekord mierzony ręcznie wynosi 9,9 s, a pierwszy elektroniczny 9,95 s. Dokonaliśmy więc podziału danych na te dwie kategorie. Tutaj zaprezentujemy jedynie rekordy elektroniczne, po pełniejszą analizę zapraszamy do publikacji drukowanej.
Według naszych wyliczeń, rekord zostanie pobity poraz kolejny 834 dni od wyczynu Usaina Bolta. Stanie się to 28 listopada 2010.
Wartość odczytana z wykresu to 9,68.
Bieg na 10'000 m
Według naszych wyliczeń, rekord powinien zostać pobity 925 dni od dokonaniu Kenenisa Bekele, tj. 28 marca 2008 r. Tym razem nasze przewidywania okazały się błędne, dlatego nie przeprowadziliśmy wyliczeń. Głównym problemem jest powstała krzywa, której wzór wyznaczony przez Microsoft Excel jest błędny.
Skok w dal
Na wykresie wyłącznie kolejnych rekordów, możemy zaobserwować gwałtowny przeskok. Jest to zasługa Boba Beamona, amerykańskiego lekkoatlety, który na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku oddał „skok marzeń”. Pobił rekord świata aż o 55 cm i ten wynik pozostał niezagrożony aż do 1991 roku. Poniższy wykres przedstawia sytuację, w której Beamon nie oddaje swojego życiowego skoku.
Według naszych wyliczeń, rekord powinien zostać pobity 1430 dni od dokonaniu Mike’a Powella, tj. 30 lipca 1995 r. I tym razem nasze przewidywania okazały się błędne, dlatego nie przeprowadziliśmy wyliczeń. Głównym problemem jest powstała krzywa, której wzór wyznaczony przez Microsoft Excel jest błędny.
Dwubój kobiet (kategoria 69 kg)
Według naszych wyliczeń, rekord zostanie pobity poraz kolejny 250 dni od wyczynu Liu Chunhong. Stanie się to 20 kwietnia 2009.
Wartość odczytana z wykresu to 293 kg.
Wskazówka: Kliknij na belkę z dyscypliną, żeby ją rozwinąć.